Încă în configurare, „programul” începe prin „de-schooling”… adică eliberarea de temeri, nesiguranțe, scheme mentale, măști etc. deprinse în școală. Facem asta prin joc și interacțiune, încurajăm încercarea / eroarea, așteptăm, cu răbdare, momentul „deschiderii” fiecărui copil, suntem acolo atunci când este nevoie sau, dimpotrivă, acordăm spațiul personal necesar fiecăruia. Este dificil să încadrăm așa ceva la categoria „cursuri”…  Odată cu „vindecarea”, abordăm diverse teme – utile, mai târziu, fie că traseul educațional include sau nu examene. Fie că este vorba de frecvență zilnică sau ocazională, oamenii care se ocupă de copii (atunci când este nevoie și li se cere) sunt:

  • Debbie Stowe, Irene Oproescu – limba engleză – irene.oproescu@redesignngo.com;
  • Carol Vargas – spaniola;
  • Gabriela Alba – Art-Puzzle  – gabriela.alba@redesignngo.com;
  • Maia Grosu-Gherasim – drama – maia.grosu.gherasim@redesignngo.com;
  • Roxana Drăgănoiu și Alexandru Kogut – DigiMathArt, mate prin jocuri, robotică, VR – alexandrukogut@redesignngo.com;
  • Bogdan Stroe – activități sportive – bogdan.stroe@redesignngo.com;
  • Ciprian Speranza – filosofie, antropologie, sociologie – ciprian.speranza@redesignngo.com;
  • Mihaela Stinghe – program Waldorf liber – mihaela.stinghe@redesignngo.com.

pentru examene de tip IGCSE, AS / A levels și SAT:

Colaborăm cu centrul Explore 100 (director, Andrada Militaru) și cu Acton Academy (director, Cristina Dogărel) care au personalizat oferta pentru copiii CEREHARD din zona de N a capitalei.

Exista centre EOTAS deja funcționale în Brașov și Cluj.

Ca sprijin pentru parcurgerea programei britanice folosim platformele educaționale IXL și Khan Academy. Accesul pe IXL este achiziționat anual, pentru 5 arii curriculare: English, Math, Sciences, Social Studies, Spanish.