Încă în configurare, „programul” începe prin „de-schooling”… adică eliberarea de temeri, nesiguranțe, scheme mentale, măști etc. deprinse în școală. Facem asta prin joc și interacțiune, încurajăm încercarea / eroarea, așteptăm, cu răbdare, momentul „deschiderii” fiecărui copil, suntem acolo atunci când este nevoie sau, dimpotrivă, acordăm spațiul personal necesar fiecăruia. Este dificil să încadrăm așa ceva la categoria „cursuri”…  Odată cu „vindecarea”, abordăm diverse teme – utile, mai târziu, fie că traseul educațional include sau nu examene. Fie că este vorba de frecvență zilnică sau ocazională, oamenii care se ocupă de copii (atunci când este nevoie și li se cere) sunt:

  • Debbie Stowe, Irene Oproescu – limba engleză – irene.oproescu@redesignngo.com;
  • Carol Vargas – spaniola;
  • Gabriela Alba – Art-Puzzle  – gabriela.alba@redesignngo.com;
  • Maia Grosu-Gherasim – drama – maia.grosu.gherasim@redesignngo.com;
  • Roxana Drăgănoiu și Alexandru Kogut – DigiMathArt, mate prin jocuri, robotică, VR – alexandrukogut@redesignngo.com;
  • Bogdan Stroe – activități sportive – bogdan.stroe@redesignngo.com;
  • Ciprian Speranza – filosofie, antropologie, sociologie – ciprian.speranza@redesignngo.com;
  • Mihaela Stinghe – program Waldorf liber – mihaela.stinghe@redesignngo.com.

pentru examene de tip IGCSE, AS / A levels și SAT:

Colaborăm cu:

Exista centre EOTAS deja funcționale înființate de părinți în mai multe orașe, pe care le puteți găsi căutând CEREHARD + numele orașului.

Ca sprijin pentru parcurgerea programei britanice folosim platformele educaționale IXL și Khan Academy. Accesul pe IXL este achiziționat anual, pentru 5 arii curriculare: English, Math, Sciences, Social Studies, Spanish.

Alte platforme, utile mai ales pentru copiii mai mari, sunt EdX și Coursera.

Acestea sunt doar câteva exemple din alte câteva sute pe care vă invităm să le încercați.